bitcoin, bitcoinové fondy, cena, stagnace

Bitcoin stagnuje nad 50.000 USD, podle blogu ECB je jeho hodnota nula

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se po růstu z předchozích týdnů drží těsně nad 50.000 dolary, po poledni vykazovala za posledních 24 hodin pokles přibližně o jedno procento na 50.985 USD (1,19 milionu Kč). Ekonomové Evropské centrální banky (ECB) na svém blogu ve čtvrtek uvedli, že skutečná hodnota bitcoinu je rovna nule, bez ohledu na to, že úřady ve Spojených státech schválily bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).

Kritika a reakce na bitcoinové fondy

Ekonomové ECB Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf se v příspěvku na blogu centrální banky vracejí k lednovému schválení bitcoinových fondů v USA, které podle nich nezkušení lidé chápou jako potvrzení, že investice do bitcoinů jsou bezpečné a že předchozí silný růst ceny bitcoinu je důkazem nezastavitelného triumfu.

„Nesouhlasíme ani s jedním tvrzením a opakujeme, že reálná hodnota bitcoinu je stále nulová. Pro lidskou společnost je obnovený cyklus růstu a propadu ceny bitcoinu hroznou perspektivou. Vedlejší škody budou obrovské, včetně ekologických škod a konečného přerozdělení bohatství na úkor těch méně sofistikovaných,“ napsali autoři. Zatímco Bindseil je generálním ředitelem divize ECB pro infrastrukturu trhu a platby, Schaaf je poradcem.

Proti obsahu blogu na ECB se ihned postavil Daniel Kuhn z webu CoinDesk, který se specializuje na kryptoměny. ECB podle něj buď lže o bitcoinu, anebo lže sama sobě. „Generální ředitel ECB Ulrich Bindseil a poradce Jürgen Schaaf jsou rozhodně proti bitcoinu, ale jejich důvody nedávají moc smysl,“ soudí Kuhn.

Pohled do budoucnosti

„Tyto komentáře jsme už několikrát zaznamenali, jde o klasické ovlivňování trhu za účelem spekulace nebo ovlivnění ceny. Ta naopak letos může výrazně růst, protože bitcoin čeká halving, tedy snížení těžařské odměny na polovinu, a většinou po něm následuje prudké posílení. Letos očekávám růst ceny i ke sto tisícům dolarů,“ řekl ČTK zakladatel české společnosti Bit.plus Martin Stránský.

Bindseil a Schaaf už se k bitcoinu vyjadřovali na blogu ECB na konci roku 2022. Tehdy zdůvodňovali, proč se bitcoin podle jejich názoru vydal na cestu k bezvýznamnosti. Připomněli, že v listopadu 2021 se bitcoin dostal na rekordních téměř 69.000 USD, a že vývoj jeho kurzu o rok později nebyl předzvěstí nového růstu, ale naopak dalšího propadu. V té době se bitcoin pohyboval kolem 15.000 USD, což se později ukázalo jako dno v tehdejším cyklu.

Zdroj: čtk