SAP kupuje za osm miliard dolarů americkou firmu Qualtrics

Berlín/Walldorf (Německo) 12. listopadu (ČTK) – Německá softwarová společnost SAP koupí za osm miliard dolarů (184,4 miliardy Kč) americkou analytickou firmu Qualtrics. Je to její největší akvizice od nákupu firmy Concur v roce 2014. Firma se sídlem v německém Walldorfu to uvedla v neděli večer. Podle agentury DPA je záměrem tohoto obchodu – v přepočtu na eura nejdražšího v dějinách firmy SAP – lépe čelit rychle rostoucímu americkému konkurentovi Salesforce.
Aby mohl dále pronikat do jeho obchodní sféry, byl největší evropský výrobce softwaru ochoten investovat tak vysokou částku do podniku, který má obrat v přepočtu pouze 350 milionů eur (9,1 miliardy Kč). Konkurenční Salesforce koupil před časem výrobce softwaru MuleSoft za zhruba 6,5 miliardy dolarů (150 miliard Kč). SAP následně začátkem roku převzal za 2,4 miliardy dolarů konkurenta firmy Salesforce, společnost Callidus.
SAP podle předsedy představenstva Billa McDermotta prozatím počítal jen s menšími akvizicemi. Nakonec se ale nejhodnotnější firma německého akciového indexu DAX rozhodla k dalšímu „odvážnému kroku“, jak řekl McDermott během dnešní ranní telekonference s analytiky.
Qualtrics je jedním z průkopníků v softwarové oblasti Management Experience (XM). Shromažďuje údaje o zákaznících, zaměstnancích, produktech a značkách. Při opětovné návštěvě je její systém dokáže rychleji znovu rozpoznat a cíleně jim nabízet zboží. Podnik z amerického státu Utah má asi 9000 firemních zákazníků.
SAP chce převzetím Qualtricsu především posílit podnikání v cloudových službách. Tam má podle DPA v současnosti navrch konkurent Salesforce. SAP je největším poskytovatelem podnikového softwaru vůbec.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *