Německo prověřuje kvůli hospodářské soutěži firmu Amazon

Berlín 29. listopadu (ČTK) – Německý úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil vyšetřování amerického internetového prodejce Amazon. Zjišťuje, zda společnost nezneužívá svého postavení na trhu na úkor jiných maloobchodníků, kteří využívají její webové stránky k prodeji svého zboží. Oznámil to dnes úřad.
Kartelový úřad uvedl, že od obchodníků obdržel řadu stížností na obchodní praktiky amerického giganta. „Dvojí úloha jako největšího obchodníka i největšího tržiště znamená, že je zde potenciál pro kladení překážek ostatním obchodníkům na této platformě,“ uvedl prezident úřadu Andreas Mundt.
Řekl také, že vyšetřování prozkoumá obchodní podmínky, které Amazon ukládá obchodníkům využívajícím jeho stránky, včetně nedostatečné transparentnosti týkající se zpožděných plateb a dodacích podmínek a také toho, jak tyto vztahy s obchodníky ukončuje.
Mluvčí Amazonu odmítl vyšetřování komentovat. Uvedl jen, že firma se státními orgány plně spolupracuje.
Dvojí funkci Amazonu vyšetřuje rovněž Evropská komise. Zjišťuje, jak Amazon shromažďuje informace o prodejích maloobchodníků přes své tržiště a zda je při prodeji neznevýhodňuje.
Amazon je v Německu největší internetový prodejce a Německo je pro Amazon druhým největším trhem po Spojených státech. Loni tam firma zvýšila tržby o 20 procent na 17 miliard USD (390,6 miliardy Kč v dnešním kurzu) a na celkových tržbách podniku se tržby v Německu podílely 9,5 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *