Prodej cigaret ve Francii se loni snížil o více než devět procent

Paříž 10. ledna (ČTK) – Objem prodaných cigaret ve Francii se loni snížil o 9,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu dodavatelské společnosti Logista France. Zásluhu na tom má protikuřácká politika vlády a postupné zdražování tabáku, napsala agentura AFP. V průběhu uplynulého roku přišlo podle údajů Logisty do prodeje na 40,23 miliardy cigaret, zatímco v roce 2017 to ještě bylo 44,36 miliardy.
Naposledy v březnu se cena zvýšila o celé jedno euro v průměru na osm eur (205 Kč) za krabičku. Podle plánu vlády by jedno balení mělo v roce 2020 stát průměrně deset eur, napsal deník Le Figaro.
Obliba tabáku mezi Francouzi klesá již delší dobu. Jen mezi lety 2016 a 2017 se podíl kuřáků snížil z 29,4 procenta na 26,9 procenta, ubyl jich tedy zhruba milion. Podle listu poprvé od roku 2000 výrazně přestávaly kouřit osoby s nižším než maturitním vzděláním, lidé s nejnižšími příjmy a uchazeči o práci, tedy ta část obyvatelstva, která konzumuje nejvíce tabáku. Každý den si ale stále zapálí na 12 milionů Francouzů.
Francouzská vláda se snaží pomoci kuřákům při odvykání i prostřednictvím programu „Měsíc bez tabáku“. Loni v listopadu se snažilo kolektivně pomocí webu tabac-info-service.fr odvykat kouřit na 213.000 Francouzů. Podle lékařských studií se šance, že přestanou kouřit úplně, po jednom měsíci bez tabáku zvýší pětinásobně.
V České republice mezi lety 2016 a 2017 přibylo podle průzkumu Státního zdravotnického ústavu asi 3,5 procenta nekuřáků. Kuřáků bylo v roce 2017 zhruba 25 procent. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má na úbytek kuřáků vliv protikuřácký zákon, který platí od konce května 2017.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *