Trumpův odklad zvýšení cel poslal výše evropské akcie

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit zvýšení cel na dovoz čínského zboží do Spojených států plánované na 1. března povzbudilo evropské akciové trhy. Evropské akcie navázaly na vzestup asijských akciových trhů a obchodují se nejvýše od začátku října. Daří se především automobilkám a těžařům. Index německých akcií DAX přidával po 10:00 SEČ 0,5 procenta na 11.512 bodů a je na ročním maximu. Panevropský index STOXX 600 zpevnil o 0,2 procenta na 373,18 bodu a byl nejvýše od 10. října.

Frankfurt/Londýn/Paříž 25. února (ČTK) – Akcie výrobců automobilů a firem dodávajících základní suroviny přidaly 1,1 procenta. Právě tyto společnosti by totiž na případném zvýšení cel a s ním spojeným zpomalením světového obchodu tratily nejvíce. Výrazně si polepšily akcie výrobců automobilových součástek Valeo a Faurecia, které přidávaly až 2,6 procenta. Přes dvě procenta si připisovaly i ocelářské firmy Arcelormittal a Norsk Hydro a se surovinami obchodující společnost Glencore.

Evropské akcie kopírují vývoj na asijských trzích. Čínské akcie v návaznosti na zprávu o odložení zvýšení cel v důsledku „produktivních“ rozhovorů, jak se vyjádřil Trump, dnes vykázaly největší jednodenní nárůst za více než tři roky.

Vůbec nejsilněji zpráva rezonovala v Šanghaji. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite uzavřel obchodování na 2961,28 bodu, když přidal 5,6 procenta, tedy vůbec nejvíce během jednoho dne od 9. července 2015. Největší jednodenní nárůst od téhož 9. července 2015 vykázal i index CSI300, který sleduje výkon 300 největších firem obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu. Připsal si 5,9 procenta a uzavřel na 3729,48 bodu, nejvýše od 15. června.

Trump v neděli na twitteru potvrdil, že odloží uvalování nových cel na čínské zboží, neboť podle něj bylo dosaženo podstatného pokroku v jednáních o vzájemném obchodu. Potvrdil také, že v případě dalšího pokroku se chystá sejít se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago.

2 komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *