Volkswagen letos očekává další růst tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním roce očekává růst tržeb až o pět procent. Firma dnes také potvrdila, že v loňském roce zvýšila tržby o 2,7 procenta na 235,8 miliardy eur (6,1 bilionu Kč) a provozní zisk o 0,7 procenta na 13,92 miliardy eur (357,2 miliardy Kč). Předseda představenstva Herbert Diess pak investorům řekl, že skupina přezkoumává budoucnost některých značek, zdůraznil ale, že Porsche a Škoda nejsou na prodej.

„Rok 2018 byl pro koncern Volkswagen rokem úspěšným,“ uvedl Diess. Upozornil, že koncern si vedl velmi dobře, ačkoli čelil významným komplikacím.

V letošním roce budou podle firmy hlavní náročné úkoly spojeny s ekonomickou situací, s rostoucí konkurencí, s výkyvy měnových kurzů a s přísnějšími pravidly pro testování emisí.

Diess dodal, že skupina nyní přezkoumává portfolio svých značek a zvažuje, zda některé vedlejší značky neprodá. Bližší informace o budoucnosti značek však budou známy až ve druhé polovině letošního roku. Porsche a Škoda však podle něj nejsou na prodej.

Někdy se podceňuje, jak moc je Porsche ve skupině propleteno. Z 80 procent závisí na platformách Audi. Marže 17,5 procenta u modelu Porsche je možná jen v rámci skupiny. Totéž platí pro Škodu,“ řekl Diess na tiskové konferenci. Bez napojení na technologie skupiny by Škoda a Porsche byly podle něj příliš malé pro vývoj vlastní nové generace automobilových platforem.

Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.

Čistý zisk koncernu v loňském roce vzrostl o šest procent na 12,15 miliardy eur. Koncern loni po celém světě zaměstnával v průměru 655.722 lidí, což představuje meziroční nárůst o více než tři procenta.

Součástí koncernu Volkswagen je i česká Škoda Auto. Té podle dnešní zprávy loni klesl provozní zisk téměř o 15 procent na 1,4 miliardy eur, a to navzdory více než čtyřprocentnímu nárůstu tržeb.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *