Dolar navzdory příznivým údajům u růstu ekonomiky USA oslabuje

Americký dolar dnes navzdory příznivým údajům o vývoji hrubého domácího produktu USA za první čtvrtletí oslabuje. Investoři se totiž spíše než na údaj o růstu zaměřili na dílčí ukazatel inflace, který se snížil.

Kolem 18:00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, oslabil o 0,2 procenta na 97,98 bodu. Vůči euru dolar klesl o 0,2 procenta na 1,1155 USD, k jenu však zůstal jeho kurz téměř beze změny na 111,59 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,2 procenta na 124,57 JPY.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že HDP v prvním čtvrtletí vzrostl v celoročním přepočtu o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení jen o dvě procenta. Dolar však v reakci na zprávu neposiluje, protože obchodníci se zaměřili na údaje o indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává při sledování vývoje inflace přednost centrální banka USA (Fed). Ten se zvýšil jen o 1,3 procenta, zatímco v předchozím čtvrtletí vzrostl o 1,8 procenta.

Analytik Western Union Business Solutions Joe Manimbo uvedl, že celkově byl růst USA v minulém čtvrtletí vynikající. Ale slabá komponenta inflace stačila k tomu, aby se část investorů rozhodla vydělat na růstu dolaru v tomto týdnu a dolar prodávala.

Hlavní ekonom Capital Economics Paul Ashworth dodal, že údaje, které překonaly očekávání, sice zahnaly obavy ze zpomalení americké ekonomiky po ukončení fiskálních stimulačních opatření, některá zásadní čísla však přinášejí řadu důvodů k obavám. Upozornil, že bez zahrnutí nadměrného růstu z čistého obchodu, zásob a investic do dálnic, který se v dalších čtvrtletích neobjeví, se ekonomický růst pohyboval jen kolem jednoho procenta. Za těchto podmínek očekává, že ekonomický růst USA v letošním roce zpomalí, což přinutí Fed ještě před koncem roku začít snižovat úroky, napsala agentura Reuters.

3 komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *