ČNB vydává minci ke 100. výročí vydání první stokorunové státovky

Praha 2. července (ČTK) – Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu, která připomíná 100. výročí první emise definitivních československých platidel, které postupně nahradily takzvané prozatímní státovky, tedy kolkované bankovky Rakousko-uherské banky. Pamětní mince bude k dostání od středy 3. července, zájemci ji mohou zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Centrální banka to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě.

Takzvaná první emise československých státovek měla za cíl postupně nahradit rakousko-uherské bankovky okolkované v březnu 1919. Zákon o zavedení československých platidel začal platit v dubnu 1919, státovky se fyzicky dostávaly do oběhu až o několik měsíců později. Jako první byla uvedena 7. července 1919 československá státovka s nominální hodnotou 100 Kč, jejíž vzhled vytvořil Alfons Mucha. Postupně bylo přidáno dalších osm nominálních hodnot.

Pamětních stříbrných pětisetkorun bude k dispozici 16.400, a to ve dvou provedeních – 5500 kusů v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou a 10.900 kusů ve špičkové kvalitě ve vysoce leštěném provedení s matovaným reliéfem a hladkou hranou. Mince, která je emitována téměř přesně 100 let po vydání první stokorunové státovky, je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 500 korun není totožná s prodejní cenou. „Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH,“ upozornila ČNB.

Na lícní straně stříbrné pětisetkoruny je motiv z rubové strany první československé stokorunové státovky vzoru 1919. Umístěn je tam také text ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty mince a značka České mincovny, která mince pro ČNB vyrazila. Na rubové straně stříbrné mince je ztvárněn opět motiv z první československé stokorunové státovky vzoru 1919, tentokrát vybraný z její lícní strany. Ve spodní části mincovního pole je ve třech řádcích umístěný text ČESKOSLOVENSKÁ PLATIDLA 1919-2019 a iniciály autora mince, medailéra Luboše Charváta.

Stříbrná pětisetkoruna ke 100. výročí československých platidel je posledním numismatickým počinem České národní banky k letošnímu 100. výročí trvání česko-slovenské měny. Od začátku letošního roku už byly postupně emitovány: trojice příležitostných oběžných dvacetikorun s portréty Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila (30. ledna 2019), oběžná stokoruna s přítiskem loga oslav 100. výročí (30. ledna 2019), historicky první pamětní bankovka (31. ledna 2019), zlatá mince připomínající kolkování rakousko-uherských bankovek (5. března 2019) a pamětní bimetalová mince k zavedení československé koruny jako peněžní jednotky nového státu (10. dubna 2019).

Pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 500 korun vydává ČNB jednou ročně. Mince s motivem československých platidel je v pořadí čtvrtou pamětní stříbrnou pětisetkorunou z emisního plánu ČNB na léta 2016 až 2020. Další emisí z této série bude stříbrná mince připomínající 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky, která je plánována na 26. února 2020.

ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *