Slovensko se přidalo ke kritice dohody EU s jihoamerickými zeměmi

Bratislava 28. srpna (zpravodaj ČTK) – Slovensko se dnes přidalo k několika členským zemím Evropské unie, které pohrozily odmítnutím dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná uvedla, že je připravena v Radě EU pro zemědělství a rybolov blokovat uzavření dohody. Důvodem jsou podle slovenského ministerstva dřívější aféry s potravinami v regionu, dále nízké standardy u kvality a bezpečnosti potravin a zejména devastace amazonského pralesa.

„To, jak se v poslední době chová Brazílie k amazonskému pralesu, je neakceptovatelné. Evropská unie musí využít všech dostupných forem, jak donutit Brazílii ke změně přístupu. Měli bychom přestat dovážet zemědělské produkty a potraviny, které se vyrábějí při nerespektování evropských ekologických standardů a méně přísných životních podmínek chovu zvířat,“ uvedla v tiskové zprávě Matečná.

Slovenská ministryně připomněla, že Brazílie v roce 2017 čelila aféře ohledně zkaženého kuřecího masa, která se dotkla rovněž spotřebitelů v EU. Slovensko tehdy dovoz brazilského masa zakázalo.

EU podle Matečné vytváří nekalou konkurenci farmářům z členských států evropského bloku, když uzavírá smlouvy se zeměmi, jež nerespektují požadavky na ochranu životního prostředí, zatímco od evropských farmářů požaduje dodržování různých předpisů.

Postoj brazilské vlády k lesním požárům v Amazonii vyvolal diplomatickou roztržku s Francií. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden odmítl ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a zeměmi Mercosur, tedy s Argentinou, Brazílií, Paraguayí a Uruguayí. Stejnou hrozbu adresovalo Brazílii Irsko. Finsko zase navrhlo unii zvážit zákaz dovozu hovězího z Brazílie.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro tento týden řekl, že jeho země nepřijme nabídku finanční pomoci od zemí skupiny G7 na boj s amazonskými lesními požáry, dokud se Macron neomluví za údajné urážky vůči němu. Macron brazilského prezidenta obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. V pondělí vyjádřil naději, že bude mít Brazílie brzy nového prezidenta, který bude kompetentní.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *