Indie snížila firemní daň, chce tak podpořit ekonomický růst

Dillí 20. září (ČTK) – Indická vláda snížila firemní daň pro místní společnosti na zhruba 25 procent z nynějších 30 procent. Chce tak podpořit ekonomický růst. Nižší daň platí od počátku fiskálního roku, tedy zpětně od letošního 1. dubna, oznámila ministryně financí Nirmala Sitharámanová.

Indická ekonomika je šestá největší na světě. Až do nedávna výrazně rostla, v posledních měsících však zpomalila. Za duben až červen se hrubý domácí produkt zvýšil meziročně o pět procent, což bylo nejpomalejší tempo růstu za šest let.

Mnozí ekonomové se domnívají, že k tomu velkou měrou přispěla politika premiéra Naréndry Módího. Podniky mimo jiné poškodilo rozhodnutí o zneplatnění některých bankovek v roce 2016 a nová daň na zboží a služby, které podkopaly finanční stabilitu země.

Firemní daň v Indii tak bude podle Sitharámanové nyní na stejné úrovni, jako v dalších asijských zemích. Celková ztráta daňových příjmů by kvůli snížení sazby měla činit 1,45 bilionu rupií (478,7 miliardy Kč). To přináší obavy, zda vláda bude schopná udržet svůj cíl rozpočtového schodku, který má v letošním roce činit 3,3 procenta HDP.

Výnosy indických státních dluhopisů dnes stouply nejvýše za téměř tři měsíce kvůli obavám, že si kabinet bude muset kvůli výpadku daňových příjmů více půjčovat. Akcie naopak v reakci na zprávu stouply až o pět procent na nejvyšší hodnotu od července a jsou na nejlepší cestě vykázat svůj nejlepší denní výkon za více než desetiletí, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *