Výroba aut v Británii v srpnu poprvé za 15 měsíců vzrostla

Londýn 26. září (ČTK) – Výroba osobních automobilů v Británii se v srpnu meziročně zvýšila o 3,3 procenta na 92.158 vozů. Zaznamenala tak první nárůst za 15 měsíců. Oznámil to dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

Za růstem produkce nicméně podle SMMT stála především skutečnost, že řada klíčových továren letos obvyklé letní odstávky provozu uskutečnila již v dubnu. Tento přesun byl důsledkem obav, že původně plánovaný březnový odchod Británie z Evropské unie by mohl narušit dodávky součástek.

„Ačkoli je růst vždy vítaný, dnešní údaje maskují základní sestupný trend,“ uvedl šéf SMMT Mike Hawes. Upozornil, že automobilový průmysl v Británii nyní čelí politické i ekonomické nejistotě. Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to i bez dohody s EU.

„Slábnoucí světová poptávka prohlubuje problémy britských výrobců, pro které by brexit bez dohody znamenal ránu kladivem. Pouhá hrozba absence dohody podkopává investice a možné zavedení cel, prodlevy na hranicích a dodatečná administrativní zátěž by poškodily konkurenceschopnost,“ řekl Hawes. „Potřebujeme, aby parlament a vláda zdvojnásobily snahu o dosažení dohody, která by zachovala volný a bezproblémový obchod,“ dodal.

Zástupci evropských automobilek včetně českého Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) tento týden ve společném prohlášení uvedli, že zavedení celních sazeb Světové obchodní organizace (WTO) na automobily a dodávky dílů po brexitu bez dohody může znamenat zvýšení nákladů pro průmysl a v konečném důsledku i spotřebitele v EU a Británii až o 5,7 miliardy eur (147 miliard Kč).

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *