Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej raket na Ukrajinu

Washington 4. října (ČTK) – Ministerstvo zahraničí Spojených států ve čtvrtek schválilo prodej vojenského materiálu na Ukrajinu. V balíčku v hodnotě 39,2 milionu dolarů (919 milionů Kč) je i 150 protitankových raket Javelin a deset odpalovacích zařízení, informovala agentura AP. Podle amerického ministerstva dodávka pomůže Kyjevu, aby mohl bránit svou svrchovanost a územní celistvost.

Součástí balíčku je také technická podporu, výcvik personálu, doprava či náhradní díly, uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Tento navrhovaný prodej přispěje k zahraniční politice a národní bezpečnosti Spojených států a to tak, že zlepší bezpečnost Ukrajiny,“ uvedla americká diplomacie.

O nákupu protitankových střel Javelin hovořili americký prezident Donald Trump a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj i v červencovém telefonickém rozhovoru, který se stal pro americkou Demokratickou stranu podnětem pro zahájení procesu podání ústavní žaloby na šéfa Bílého domu, takzvaného impeachmentu. Podle demokratů Trump vyvíjel na Zelenského nátlak s cílem dosáhnout ukrajinského vyšetřování pravděpodobného demokratického kandidáta v amerických prezidentských volbách Joea Bidena a jeho syna.

Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský autonomní poloostrov Krym a kdy na východě Ukrajiny vypukly boje ukrajinských jednotek s proruskými separatisty, poskytli Američané Kyjevu bezpečnostní pomoc v hodnotě přes miliardu dolarů (23,4 miliardy Kč).

Několik dní před červencovým telefonátem se Zelenským Trump nařídil zmrazit 400 milionů dolarů na pomoc Ukrajině. Balíček s raketami Javelin ale součástí této pomoci nebyl.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *