Slovensko se obává rizik v případě brexitu bez dohody

Bratislava 11. října (zpravodaj ČTK) – Slovensko se obává negativních dopadů, které by na jeho ekonomiku měl odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Pro případ, že spořádaný brexit nenastane, už země schválila zvláštní zákon s cílem omezit negativní vlivy na obyvatele či podnikatele. Ani necelé tři týdny před termínem brexitu není známo, zda se do vlasti vrátí část z desítek tisíc Slováků, kteří žijí v Británii.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí již upozornily, že nejasnosti ohledně vystoupení Británie z evropského bloku představují další z rizik pro vývoj hospodářství Slovenska. To přitom proti dřívějším odhadům zaznamená letos i v příštím roce horší výsledky, hlavně kvůli oslabení exportu v souvislosti s vývojem v eurozóně.

Právě na vývozu zboží je exportně orientována slovenská ekonomika závislá. Británie patří do první desítky největších obchodních partnerů Slovenska. Dvě pětiny slovenského exportu do Británie pak tvoří automobilový průmysl, který je hlavním motorem hospodářského růstu země. Právě v tomto odvětví naposledy získalo Slovensko velkou investici, když britská automobilka Jaguar Land Rover postavila v zemi pod Tatrami novou továrnu.

Slovensko se na případné vystoupení Británie z EU bez dohody připravilo také schválením zvláštního zákona, který upravuje například oblast sociálního a zdravotního pojištění či uznávání dokladů o vzdělání. Britové, kteří budou mít na Slovensku do doby brexitu právo na trvalý pobyt, získají po odchodu Británie z EU právo pobývat v zemi po neomezenou dobu.

Slovenské úřady a další instituce zveřejnily na svých webech v souvislosti s brexitem podrobné informace pro občany a podnikatele, například o změnách v obchodování s Británii.

Zatímco podle odhadu slovenských úřadů žije v Británii nejméně 80.000 Slováků, Britů na Slovensku bydlí výrazně méně. Nejistotu kolem podoby brexitu letos využila slovenská vláda ke kampani v zájmu přilákat zpět do vlasti své občany působící v Británii.

Pokud Británie vystoupí z EU, bude mít Slovensko v Evropském parlamentu jedno křeslo navíc. Obyvatelé Slovenska v květnových volbách vybírali 14 europoslanců. Jedna zvolená kandidátka ze zmíněného počtu čeká právě na brexit, aby se ujala svého mandátu.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *