Slovenská agentura přilákala letos investice za 243 milionů eur

Slovensko prostřednictvím vládní investiční agentury SARIO dohodlo za první tři čtvrtletí letošního roku zhruba tolik investic jako za celý minulý rok. Vyplývá to z dnešního vyjádření šéfa agentury Róberta Šimončiče. Podle ministra hospodářství Petera Žigy mají o Slovensko zájem také firmy investující do výzkumu a vývoje nových technologií.

SARIO v období od ledna do konce září uzavřela 29 projektů, které předpokládají investice v celkové hodnotě 243 milionů eur (6,2 miliardy korun). Znamenat by to mělo 3400 nových pracovních míst. Zhruba dvě pětiny projektů míří do regionů s nadprůměrnou mírou nezaměstnaností, která se na Slovensku pohybuje kolem pěti procent a je tak blízko novodobých minimálních hodnot.

Šimončič míní, že Slovensko potřebuje zachytit trend transformace automobilového průmyslu na alternativní paliva. Právě výroba automobilů a součástek pro ně je hlavním tahounem ekonomiky pětimilionové země pod Tatrami, která si v přepočtu na obyvatele už několik let udržuje pozici největšího světového výrobce automobilů. Slovensko se v EU také řadí k státům s nadprůměrnou mírou robotizace výroby.

SARIO má rozpracovaných celkově 53 projektů, které by v případě realizace znamenaly investice ve výši čtyř miliard eur (102,4 miliardy korun) a vznik 13 000 pracovních míst.

Podle Žigy na Slovensko přicházejí také firmy, které mají zájem investovat v zemi do výzkumu a vývoje, jakož i do zřízení technologických center.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *