Indie musí zvýšit investice, myslí si OECD

Přestože indická ekonomika stále solidně roste, podíl jejích investic na hrubém domácím produktu je poměrně nízký. Aby si Indie udržela dynamiku, je podle OECD zapotřebí úroveň investic zvýšit.

Indická ekonomika prošla řadou poměrně úspěšných reforem zjednodušení daňového systému, deregulace podnikání nebo zlepšení infrastruktury. Tyto kroky už nesou své ovoce, ale pro další hospodářský rozvoj druhé nejlidnatější země světa to podle OECD nemusí stačit. Indii čeká další modernizace, a to zejména v oblasti vzdělání, zlepšení veřejných služeb a tvorby vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Indie by proto měla podle OECD zvýšit podíl investic na jejím hrubém domácím produktu. Ten je v porovnání s vyspělými ekonomikami vysoký (skoro třicet procent), ovšem na poměry rozvíjející se země jde o číslo podprůměrné. Indie tak výrazně zaostává nejen za Čínou, ale i za Indonésií. V obou zemích zajímají více než třicet procent (v Číně dokonce přes 40 procent) hrubého domácího produktu.

Nízká úroveň investic se v indické ekonomice již projevuje. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj upozorňuje zejména na stále slabou úroveň zaměstnanosti v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, což mimo jiné způsobuje stagnaci venkova a nezacelující se propast mezi výdělky lidí právě na venkově a ve městech.

 

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *