business, obchod, import, export

Čína od ledna sníží dovozní cla na stovky produktů

Čína od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženého vepřového po některé typy polovodičů. Oznámila to dnes čínská vláda. Slíbila rovněž větší otevření energetického a telekomunikačního trhu. Peking se tak podle agentury AP snaží podpořit domácí ekonomiku, jejíž růst v poslední době zpomaluje.

Snížení cel se bude týkat více než 850 produktů. Jeho cílem je podle čínského ministerstva financí „zvýšit dovoz produktů, které jsou na domácím trhu relativně nedostatkové, či speciálního zahraničního zboží pro každodenní spotřebu“.

Opatření přichází v době zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Peking a Washington tento měsíc oznámily dosažení první fáze obchodní dohody, a odvrátily tak eskalaci obchodní války. Dílčí obchodní dohoda by měla vést ke snížení částí amerických cel na čínské zboží výměnou za zvýšení čínských nákupů zemědělských i jiných produktů z USA.

Clo na mražené vepřové podle ministerstva financí klesne na osm z 12 procent. Čína se v poslední době potýká s nedostatkem vepřového v důsledku afrického moru prasat, píše agentura Reuters.

Růst čínské ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zpomalil na šest procent, což představuje nejslabší tempo za posledních 26 let. V prvním čtvrtletí činil 6,4 procenta a ve druhém kvartálu 6,2 procenta. Ke zpomalování hospodářského růstu přispěla obchodní válka s USA.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *