Ruská letiště hlásí po internetovém testu výpadky počítačové sítě

Několik ruských letišť dnes hlásilo výpadky v počítačové síti, odbavování cestujících má problémy v uralském Jekatěrinburgu, v Ufě nebo severském Salechardu. Podle moskevského rozhlasu jde nejspíš o následky nedávného testu, při němž ruské úřady prověřovaly takzvaný autonomní internet, domácí komunikační strukturu, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě.

Na letištích nefungoval rezervační systém a vázlo odbavování zavazadel, výpadky měly světelné informační tabule. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy byly poruchy rozsáhlé a trvaly několik hodin. Server Ura.ru s odvoláním na odborníky napsal, že jde pravděpodobně o následek pondělního testování systému obrany před kybernetickým útokem zvenčí.

Zákon o zřízení vnitrostátní sítě schválil ruský parlament minulý měsíc. Potřebu autonomního internetu podle ruských zákonodárců vyvolal tlak Západu a zejména údajná agresivní kybernetická strategie Spojených států. Kritici varují, že nově budovaná a státem kontrolovaná síť omezí svobodu slova a umožní cenzurním orgánům plně kontrolovat internetovou komunikaci.

Podle ruského ministerstva spojů byl pondělní test úspěšný. List Vedomosti ale napsal, že během zkoušky se nepodařilo odrazit více než polovinu simulovaných kybernetických útoků protivníka.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *