Turecký soud: Zablokování Wikipedie porušuje svobodu slova

Turecký ústavní soud dnes rozhodl, že zablokování přístupu k online internetové encyklopedii Wikipedia je porušením svobody slova. Informoval o tom zpravodajský server Habertürk, podle něhož by verdikt mohl vést ke zpřístupnění tohoto webu. Turecké úřady zablokovaly přístup na Wikipedii ve všech jazycích v roce 2017 na základě takzvaného internetového zákona a zdůvodnily to ohrožením národní bezpečnosti.

Provozovatele Wikipedie zároveň vyzvaly, aby odstranil mimo jiné obsah, který tureckou vládu obviňuje z podpory teroristických skupin v Sýrii.

Wikipedia odmítla obsah stáhnout, což zdůvodnila nesouhlasem s cenzurou, a v květnu 2017 se po neúspěšných pokusech u nižších instancí ve věci obrátila na ústavní soud.

Ve prospěch internetové encyklopedie dnes podle agentury Anadolu hlasovalo deset ústavních soudců, šest bylo proti.

Technicky zdatní Turci blokaci obcházejí buďto přes kopie internetových adres Wikipedie s identickým obsahem, anebo přes virtuální soukromé sítě (VPN), jejichž pomocí lze změnit polohu své IP adresy. Řada dalších lidí se ale k internetové encyklopedii zkrátka nedostane.

Turecko v minulosti, obvykle v reakci na protesty či teroristické útoky, blokovalo sociální sítě, včetně facebooku či twitteru. Před blokací obsahovala turecká verze Wikipedie přes 300.000 hesel.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *