Ukrajina se s USA dohodla na další dodávce raket Javelin

Ukrajina a Spojené státy podepsaly novou dohodu o druhé dodávce amerických protitankových raket Javelin. Oznámil to náměstek ukrajinského ministra obrany Anatolij Petrenko. Ukrajinské velvyslanectví ve Washingtonu podle webu deníku Ukrajinska pravda upozornilo, že jde o první velký kontrakt v rámci přímých nákupů zbraní v USA. Spojené státy loni Ukrajině dodaly více než 200 raket Javelin a 37 odpalovacích zařízení.

Náměstek Petrenko počet nyní nakoupených raket neupřesnil, ale agentura AP v říjnu informovala, že ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo prodej vojenského materiálu na Ukrajinu. V balíčku v hodnotě 39,2 milionu dolarů (919 milionů Kč) bylo i 150 protitankových raket Javelin a deset odpalovacích zařízení. Podle Washingtonu dodávka pomůže Kyjevu, aby mohl bránit svou svrchovanost a územní celistvost.

Součástí balíčku je také technická podporu, výcvik personálu, doprava či náhradní díly, uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Tento navrhovaný prodej přispěje k zahraniční politice a národní bezpečnosti Spojených států a to tak, že zlepší bezpečnost Ukrajiny,“ uvedla americká diplomacie.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *