Ceny ropy díky obchodnímu příměří a statistice rostou

Ceny ropy dnes pokračují v růstu na nová tříměsíční maxima. Pomáhá jim očekávané podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou a příznivá statistika z čínského průmyslu. Obchodníci také pozorně sledují vývoj na Blízkém východě po útoku USA v Iráku a Sýrii.

Kolem 17:00 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,8 procenta na 68,69 dolaru za barel. Od počátku roku si připsala již 27 procent. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 0,4 procenta a pohybovala se kolem 61,96 dolaru za barel. Letos cena WTI již stoupla o 36 procent.

Napětí na Blízkém východě by mohlo ohrozit dodávky ropy z regionu. Armáda USA provedla v neděli několik „obranných útoků“ v Iráku a Sýrii na pozice šíitské skupiny Katáib Hizballáh, kterou podporuje Írán. Protesty v Iráku také v sobotu krátce přerušily těžbu z pole na jihu země. Libyjská státní ropná firma NOC navíc uvedla, že kvůli střetům zvažuje uzavření přístavu na západě země a evakuaci zaměstnanců z rafinerie.

Ceny ropy také podporuje prudký pokles zásob v USA. Ty se v týdnu do 20. prosince propadly o 5,5 milionu barelů, zatímco analytici v anketě agentury Reuters čekali jejich snížení jen o 1,7 milionu barelů.

Aktivita v čínských továrnách v prosinci podle průzkumu agentury Reuters roste díky silnější vnější poptávce a infrastrukturním projektům. Tempo růstu by však mělo zvolnit, protože trhy očekávají větší jistotu díky obchodnímu příměří mezi USA a Čínou.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 68,69 68,16
New York – NYMEX WTI únor 61,96 61,72

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *