Cena mědi asi letos nestoupne

Podle šéfa čilských těžařských odborů se během roku 2020 cena mědi nejspíše nevzpamatuje z loňského poklesu. A to i v případě, že by obchodní napětí mezi USA a Čínou přetrvalo.

Diego Hernandez, bývalý těžař a současný prezident čilských těžařských odborů SONAMI (La Sociedad Nacional de Minería neočekává, že by se poptávka po mědi v letošním roce nějak výrazně zvýšila. Ceny tohoto průmyslového kovu tak nejspíše zůstanou na současných nízkých úrovních. „Předpokládáme, že se libra mědi bude obchodovat kolem 2,80 dolaru. Bude velmi záležet na mezinárodním vývoji. Nemyslíme si ale, že by se cena měla výrazně odrazit od loňského dna,“ uvedl Hernandez pro agenturu Reuters.

Minulý rok se cena mědi propadla na průměrných 2,72 dolaru za libru, přičemž v roce 2018 dosahovala průměrně necelých tří dolarů. Loni tedy měď zlevnila přibližně o desetinu. Podle Hernandeze lze sice očekávat, že rozvoj elektromobilů povede k růstu poptávky po mědi, ovšem významnější růst ceny mědi přijde až ve střednědobém časovém horizontu. Nic na tom prý nezmění ani případné přetrvání napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Podle dosavadních jednání to ale navíc vypadá na konec americko-čínské obchodní války.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *