Eura

Nezaměstnanost letos poroste, dále bude jedna z nejnižších v EU

V letošním roce již nelze očekávat výrazný pokles nezaměstnanosti, ale spíše její růst. Zatímco za celý loňský rok byla průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 procenta, letos stoupne nad tři procenta. I tak ale zřejmě zůstane nejnižší v rámci EU. Vyplývá to z vyjádření analytiků v reakci na dnešní údaje o prosincové nezaměstnanosti. Podle ekonomů hned v lednu stoupne kvůli sezonním vlivům nezaměstnanost nad tři procenta.

V prosinci nezaměstnanost podle Úřadu práce ČR stoupla z listopadových 2,6 procenta na 2,9 procenta. Bez práce bylo ke konci loňského roku 215.532 uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst loni v prosinci meziměsíčně i meziročně přibylo.

„Už v lednu se podíl nezaměstnaných zřejmě vrátí nad tři procenta, k čemuž z větší části opět přispějí sezonní vlivy. V průběhu roku však bude nabírat na intenzitě faktor zpomalující se ekonomiky, který bude tlačit nezaměstnanost výš, přestože volných míst bude stále nadbytek,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dodal, že na konci stávajícího roku bude pravděpodobně hodnota podílu nezaměstnaných vyšší než na konci předchozího roku, což by se stalo poprvé od roku 2013.

„V úvodu letošního roku nezaměstnanost s ohledem na negativní sezonnost dále mírně vzroste těsně nad tři procenta,“ uvedl i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Zatímco předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti, tak letošní rok bude podle něj především ve znamení stabilizace, přičemž nelze vyloučit ani mírný nárůst nezaměstnanosti.

„V nejbližších měsících bude nezaměstnanost mírně stoupat pod tlakem zimní sezonnosti. V průběhu příštího roku by se měl podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu udržet v rozmezí dvou až tří procent,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Zpomalující ekonomika přitom podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky začíná postupně navracet přehřátý trh práce k normálu. „V následujících měsících tedy můžeme očekávat, že míra nezaměstnanosti bude stoupat, přesto by i nadále měla zůstat nejnižší v EU. Průměrnou hodnotu nezaměstnanosti v roce 2020 tak předpokládáme mírně nad třemi procenty,“ uvedl.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka upozornil, že některé výrobní podniky již hlásí propouštění. „Trh práce ale zůstává stále velmi napjatý a řadu pracovníků absorbuje velmi snadno,“ uvedl. Zpomalení hospodářského růstu bude i podle něj letos zvyšovat nezaměstnanost nad tři procenta.

„V nejbližší budoucnosti se už prakticky nesetkáme s pracovními místy, která se obejdou bez vývoje a technologického pokroku,“ řekl ČTK analytik pracovního portálu Jenprace.cz Petr Krejčí. Výhodu na pracovním trhu budou podle něj mít ti, kteří se budou vzdělávat i v jiných oborech a využijí možnosti rekvalifikačních kurzů.

 

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *