MPO bude letos měnit systém podpory exportu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) letos chystá změnu systému podpory exportu. Z teritoriální přejde na odvětvovou, na dnešním setkání s novináři to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). MPO by mělo také dokončit sestěhování státních agentur. Připraví návrh hospodářské strategie do roku 2030.

Podle Havlíčka je už „za zenitem“ doba, kdy bylo vytipováno 11 tzv. exkluzivních teritorií a dalších 20 zájmových. Ministerstvo by podle něj nemělo určovat, na které země se s vývozem soustředit. To je úkolem podnikatelů, uvedl.

MPO se proto zaměří přímo na podniky a jejich podporu. Chce přitom vybrat společnosti nejen z deseti pro ČR klíčových oblastí, ale také ze čtyř až šesti „trendových odvětví“. V těchto případech by neměl být určujícím ukazatelem objem výroby, ale třeba to, že jsou „vizitkou České republiky“, řekl. O které oblasti půjde, není zatím rozhodnuto a bude se o tom dále jednat.

Letos chce ministerstvo také dokončit projekt Czech House, tedy sestěhování státních agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism. Novým sídlem má být administrativní budova Mayhouse v Praze na Pankráci. Materiál k záměru by podle náměstkyně ministra Havlíčka pro hospodářskou politiku a podnikání Silvany Jirotkové měla vláda projednat v lednu.

MPO dále připravuje návrh hospodářské strategie ČR na příštích deset let. „Ukážeme, kam směřuje energetika, kam průmysl, kam suroviny, kam zemědělství, kam místní rozvoj do roku 2030. Provážeme to se systémem vzdělávání, s programy vzdělávacími, provážeme to s národním investičním plánem a jakýmisi prioritami a to se budeme snažit nějakým uceleným způsobem v nejbližší době i odprezentovat,“ upřesnil Havlíček.

 

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *