Ropa výrazně zdražuje po zprávě, že vědci mají lék na koronavirus

Ropa dnes zdražuje asi o čtyři procenta poté, co některá média přinesla zprávu, že vědci vyvinuli lék proti koronaviru, jehož rychlé šíření negativně ovlivňuje světovou ekonomiku. Počet nakažených novým typem koronaviru v Číně vystoupal oproti úterý o téměř 4000. Místní úřady tak nyní evidují již přes 24.300 infikovaných, zatímco téměř 500 lidí viru podlehlo.

Kolem 17:00 SEČ přidávala severomořská ropa Brent 3,9 procenta na 56,08 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala nárůst také o 3,9 procenta na 51,53 dolaru za barel.

Státní čínský výzkumný ústav požádal o možnost využít experimentální americký antivirový lék remdesivir firmy Gilead Sciences, který by podle vědců mohl pomoci s léčbou nakažených novým koronavirem. Na jeho vývoji se podílel tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Remdesivir však zatím není nikde ve světě povolen či schválen.

Čínská televize uvedla, že tým výzkumníků na univerzitě v Če-ťiangu našel účinný přípravek na léčbu nakažených novým typem koronaviru. Podobně experti v Británii televizi Sky News řekli, že učinili zásadní průlom ve vývoji vakcíny.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nadšení po zprávách o novém léku mírní. Dnes uvedla, že proti koronaviru „nejsou žádná účinná léčiva známa“.

Další vzpruhou pro ropu zůstává dřívější zpráva, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zvažují další těžební škrty, aby předešli možnému převisu nabídky nad poptávkou.

Naopak brzdou ještě většího růstu ceny ropy byla dnešní zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Ta doložila, že americké ropné zásoby se v minulém týdnu zvýšily o 3,4 milionu barelů, což je více, než se očekávalo.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 56,08 53,96
New York – NYMEX WTI březen 51,53 49,61

 

Zdroj: ČTK