Finsko zůstane jediným těžařem uranu v Evropské unii

Finská vláda dala zelenou státem vlastněné společnosti Terrafame k těžbě a zpracování uranu nacházejícího se v ložisku na východě země. Finsko tak bude jediným producentem uranu v celé EU.

Terrafame bude uran těžit v regionu Kainuu, kde se již nacházejí doly na dobývání niklu a dalších kovů pro výrobu baterií. Státem vlastněná společnost důl převzala v roce 2015, když zejména environmentální překážky dovedly předchozího těžaře, společnost Talvivaara ke krachu.

Právě Talvivaara investovala do zprovoznění uranového dolu kolem 75 milionů eur, Terrafame očekává, že do něho investuje dalších deset milionů, než těžba skutečně začne. Těžařský podnik odhaduje, že zprovoznění dolu zabere přibližně jeden rok. Může se ale stát, že dojde k odkladu o další rok, pokud rozhodnutí vlády někdo právně napadne.

Finská Asociace pro ochranu přírody už dala najevo, že podobný krok chystá. „Na základě zákona o jaderné energii neexistují žádné důvody pro udělení povolení k těžbě, jelikož způsob, jakým je v dole ošetřeno nakládání s odpadem, nezajišťuje dlouhodobou bezpečnost pro životní prostředí,“ uvedla zmíněná organizace.

Terrafame počítá s tím, že vytěžený uran bude vyvážet do zemí schválených Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ke zpracování na palivo do jaderných elektráren. V samotném Finsku totiž žádný takový zpracovatel není.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *