Metro prodá supermarkety Real investiční skupině SCP Group

Německá obchodní společnost Metro po měsících jednání našla nového majitele svého ztrátové řetězce supermarketů Real. Stane se jím investiční skupina SCP Group. Oznámily to společnosti v noci na dnešek.

Podle dohody SCP získá celou skupinu Real, včetně internetového prodeje, a 80 nemovitostí. Při správě nemovitostí bude spolupracovat s německou skupinou x + Bricks Group. Většina obchodů Real má nadále pokračovat v činnosti pod stejnou značkou nebo prostřednictvím jiných maloobchodníků.

Dohodu ještě musí schválit dozorčí rada ruské společnosti Sistema PJSFC, která zajišťuje financování akvizice. Ta oznámila, že poskytne na financování akvizice částku 263 milionů eur (6,6 miliardy Kč). Firma Metro v prohlášení uvedla, že očekává po dokončení transakce čistý peněžní příliv kolem 300 milionů eur. To je asi o 200 milionů méně, než kolik předpokládala před několika měsíci.

Transakce také podléhá schválení antimonopolním úřadem.

Real provozuje 276 hypermarketů a zaměstnává kolem 34.000 lidí a je na pokraji krachu. SCP uvedla, že část současných obchodů bude prodána jiným obchodníkům. Jádro asi 50 prodejen Real bude nadále fungovat pod touto značkou po dobu 24 měsíců.

Firma Metro již v roce 2018 oznámila, že chce prodat svůj řetězec supermarketů, aby se mohla soustředit na své velkoobchody zaměřené na drobné, nezávislé prodejce a na potřeby pro hotely, restaurace a stravovací zařízení. Ukázalo se však, že prodejní proces bude mnohem obtížnější, než se domnívala. Exkluzivní jednání s realitním investorem Redos, které začalo s velkými nadějemi, selhalo. Dohody se podařilo dosáhnout až při druhém pokusu. Prodejní úsilí bylo ztíženo v neposlední řadě vysokou konkurencí na německém trhu, napsala agentura DPA.

Metro působí i v České republice, kde provozuje velkoobchody Makro. Největším akcionářem firmy je pak skupina EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče.

Společnost Metro v posledních letech prodává některé své divize, aby se mohla soustředit na své klíčové velkoobchodní aktivity. Podnik má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150.000 lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *