Mimořádný summit G20: rozepře kolem digitální daně

Saudská Arábie hostila o víkendu mimořádní summit zemí G20, který byl svolán kvůli epidemii koronaviru. Jenže jablkem sváru se nakonec stala otázka zdanění technologických společností.

Že mají Spojené státy a Evropa různé představy o digitální dani, je poměrně známý fakt. Zatímco USA požadují vytvoření jednotného globálního systému pro zdanění velkých technologických firem, představy evropských zemí jsou zásadně jiné. Nelíbí se jim, že tyto firmy vesměs sídlící ve Spojených státech přicházejí do Evropy vydělávat velké peníze, aniž by tam odváděly daně.

Evropa zároveň považuje návrhy výše digitální daně přicházející z USA za nedostatečné. Spojené státy preferují nízké zdanění, Evropa je pro daň na vyšší úrovni. „Naši občané nemohou déle akceptovat, že platí daně, jaké platí, zatímco většina velkých korporací se placení daní vyhýbají,“ řekl například francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj je zároveň nutné dosáhnout dohody do konce tohoto roku, jinak hrozí chaos.

Na francouzskou stranu se přidal také japonský ministr financí Taro Aso, který návrh Spojených států rovněž kritizoval. Podle něho to zcela podkopává možnost, aby se všichni shodli na kompromisním řešení. „Celé by to narušilo regulatorní efekt, který si mimo jiné od digitální daně slibujeme,“ uvedl Aso.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *