Pražská burza zahájila týden propadem o šest procent

Akcie na pražské burze zahájily týden propadem. Index PX po 09:30 klesal o 5,86 procenta, zhruba 20 minut po zahájení obchodování se ocitl i na 901,5 bodu. Okolo 900 bodů byl index naposledy v prosinci 2016. Vyplývá to z informací na webu burzy. Pražská burza následuje západoevropské trhy, které reagují na noční kolaps cen ropy. Oslabuje také česká měna, která k euru ztratila proti pátečnímu závěru 23 haléřů a obchoduje se za 25,61 Kč/EUR.

Nejvýrazněji dnes na pražské burze klesá cena akcií Erste Group Bank o 6,86 procenta a elektrárenské společnosti ČEZ o 6,37 procenta. Ztrácejí také cenné papíry Komerční banky, které oslabily od rána o 5,46 procenta, a pojišťovny VIG se ztrátou 5,64 procenta.

Západoevropské akcie zahájily týden silným propadem, který je reakcí na noční kolaps cen ropy na světových trzích. Ceny ropy v noci spadly o více než 30 procent po oznámení Saúdské Arábie, že výrazně zvýší těžbu, čímž ještě více zaplaví trh ropou.

K propadu na finančních trzích přispívá i situace v Itálii, která o víkendu kvůli šíření koronaviru nařídila karanténu pro asi 16 milionům lidí. Panevropský index STOXX 600 dnes krátce po zahájení odepisoval 7,5 procenta, londýnský index FTSE 100 měl po zahájení ztrátu kolem 8,6 procenta, index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem vykazoval propad o 7,2 procenta a burza v Miláně, která ztrácela celý minulý týden, dnes podle hlavního indexu FTSE/MIB odepisuje kolem 3,6 procenta.

Akcie na pražské burze minulý týden oslabily o 1,5 procenta na 962,9 bodu. O týden dříve propadly o 10,3 procenta. Trhy podle analytiků v poslední době značně ztrácely kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *