Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě

Britská centrální banka může dočasně půjčovat vládě peníze na boj s šířením koronaviru, pokud se kabinetu finanční prostředky nepodaří získat na dluhopisových trzích. Obnovuje tak mechanismus, který se naposledy v širším měřítku využíval v době globální finanční krize, informovala dnes agentura Reuters.

„Jako dočasné opatření to v případě nutnosti zajistí vládě krátkodobý zdroj dodatečné likvidity,“ uvedla centrální banka ve společném prohlášení s ministerstvem financí. Dodala, že vláda by poskytnuté půjčky splatila do konce roku.

Britská vláda slíbila rozsáhlé výdaje a daňové úlevy ve snaze chránit podniky a zaměstnance před negativními hospodářskými důsledky šíření koronaviru. Zvýšila tak své plány na půjčky o desítky miliard liber.

Vláda si obvykle peníze půjčuje na finančních trzích prostřednictvím vydávání dluhopisů. „Vláda bude i nadále jako primární zdroj financování využívat (finanční) trhy,“ píše se v prohlášení.

Mimořádná opatření na boj s koronavirem a dopady na ekonomiku teď zavádějí i další země. Čeští zákonodárci ve středu rozhodli, že Česká národní banka bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích. Bude tak mít možnost nakupovat více například státní dluhopisy.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *