Agentura Fitch kvůli koronaviru zhoršila úvěrový rating Itálie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň na úroveň BBB-. Tento krok podle agentury odráží výrazný dopad pandemie způsobené koronavirem na italskou ekonomiku.

Fitch předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce klesne o osm procent. V příštím roce pak počítá s relativně silným hospodářským oživením.

Italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri podle agentury Reuters reagoval slovy, že zhoršení ratingu náležitě nezohledňuje důležitá hospodářská rozhodnutí Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB). Dodal, že hospodářské základy Itálie jsou pevné. Vláda si je podle něj nicméně vědoma potřeby reformovat ekonomiku a snížit dluh.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Itálie dnes jako třetí země na světě překonala hranici 200.000 lidí, u nichž se od začátku pandemie potvrdil koronavirus. Celkový počet zemřelých spojovaných s nákazou koronavirem v Itálii dosáhl 27.359, což je druhý nejvyšší údaj na světě po Spojených státech.

Itálie zavedla jako první z evropských zemí přísná plošná karanténní opatření ve snaze zabránit šíření nákazy. Italský premiér Guiseppe Conte se dnes bránil proti kritice svého velice opatrného plánu na uvolňování restrikcí, které vstoupily v platnost před sedmi týdny. Vláda chce od 4. května otevřít parky, továrny a povolit stavby. Obchody však budou muset být zavřené až do 18. května, zatímco restaurace, bary a kadeřnictví smí otevřít své dveře zákazníkům až od června.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *