Hospodářství Evropské unie se v prvním čtvrtletí propadlo do recese

To, co bylo několik týdnů očekáváno a předpovídáno, se stalo skutečností. Evropský statistický úřad Eurostat potvrdil, že ekonomika Evropské unie i eurozóny upadly v prvním letošním kvartále do recese.

Hrubý domácí produkt osmadvacítky se snížil oproti předchozímu čtvrtletí o 3,5 procenta, výsledek eurozóny je ještě o tři desetiny procentního bodu horší. Přestože je meziroční výsledek nepatrně přívětivější, definitivně se potvrdilo, že druhý nejsilnější ekonomický blok světa prochází recesí.

Ve stejný den zasedalo také vedení Evropské centrální banky. Na tiskové konferenci po jednání ECB její prezidentka Christine Lagaredová oznámila, že banka je připravena dělat vše proto, aby byl hospodářský útlum co nejméně bolestivý. ECB nejenže bude pokračovat ve svých nákupech finančních aktiv, ale peníze do ekonomiky bude pumpovat dalšími kanály. Celkový objem kvantitativního uvolňování by tak letos mohl přesáhnout jeden bilion eur.

„Věříme, že naše opatření pozitivně dolehne do všech odvětví, která jsou postižena pandemií koroanviru,“ uvedla Lagardeová během tiskové konference. Ujistila rovněž, že základní depozitní úroková sazba zůstane na aktuální záporné hodnotě, a to nejméně do doby, než se inflace přiblíží dvouprocentnímu cíli.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *