Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 procenta

Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 procenta, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 procenta. Uvedl to dnes vlivný hospodářský institut Ifo. Firmy v průměru očekávají, že jejich provoz se po přísných karanténních opatřeních ve druhém čtvrtletí vrátí do normálu za devět měsíců. Podle tohoto scénáře největší evropská ekonomika ve druhém kvartálu klesne o 12,4 procenta.

Množství nedávných průzkumů ukazuje, že německá ekonomika po karanténních opatřeních zavedených v březnu oživuje. Nejnovější data však vykazují nebývalý dopad pandemie, napsala agentura Reuters.

Podle nejhoršího scénáře, který předpokládá návrat k normálu za 16 měsíců, vykáže německé hospodářství letos pokles 9,3 procenta a příští rok růst 9,5 procenta.

Nejoptimističtější scénář počítá se zotavením firem za pět měsíců. V tom případě by největší evropská ekonomika letos klesla o 3,9 procenta a v roce 2021 vzrostla o 7,4 procenta.

Všechny tři scénáře se zakládají na datech o podnikatelské náladě, výrobě, tržbách a zahraničním obchodě a počítají s postupným uvolňováním restrikcí od konce dubna.

Některá odvětví se nicméně připravují na delší a bolestivější zotavení. Letecký sektor čeká, že návrat k normálu potrvá 16 měsíců. Podobně s delší dobou zotavení počítá odvětví cestovního ruchu, pohostinství a automobilový průmysl.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *