Japonsko a Británie zahajují jednání o volném obchodu

Británie dnes začíná jednat s Japonskem o nové, pobrexitové dohodě o volném obchodu. Obě země doufají, že se podaří dohodu uzavřít do konce letošního roku, kdy končí přechodné období pro odchod Británie z Evropské unie, přestože vyjednání obchodní dohody obvykle trvá roky. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Po dlouhém období několika desítek let, kdy Británie byla napojená na obchodní politiku Evropské unie, si teď musí vyjednat nové dohody se zeměmi po celém větě. Minulý měsíc spustila formální jednání se Spojenými státy. Británie opustila EU letos v lednu.

Británie uvedla, že dohoda bude vycházet z existující dohody Japonska s EU a navíc bude zahrnovat některé další oblasti, jako je digitální obchod. Země také doufá, že se nakonec připojí k 11členné Komplexní a progresivní dohodě pro transpacifické partnerství (CPTPP).

Japonsko bude usiloval hlavně o odstranění cel na auta a jejich části, uvedl ministr obchodu Hiroši Kadžijama. Británie pak chce získat výhody pro své sektory finančních služeb a textilu.

Japonsko loni bylo čtvrtým největším obchodním partnerem Británie ze zemí mimo EU. Celková hodnota obchodu mezi oběma zeměmi podle vládní statistiky činila 31,4 miliardy liber (940,3 miliardy Kč).

Podle Británie se jednání účastní na obou stranách kolem 100 vyjednavačů. Za britskou stranu jednání povede Graham Zebedee, bývalý velvyslanec v Konžské demokratické republice, a dohlížet na něj bude hlavní britský poradce pro obchodní vyjednávání Crawford Falconer.

Dohoda o volném obchodu mezi Japonskem a EU vstoupila v platnost loni v únoru. Zrušila nebo snížila cla na zemědělské produkty, jako je například víno a sýry z EU, a odstranila cla na automobilové díly z Japonska. Do osmi let mají být zrušena i desetiprocentní cla na japonská auta, upozornila agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK