Čína sníží dovoz masa z Evropy a Austrálie

Vývoz australského hovězího masa do Číny letos poklesne asi o 1,5 procenta. Čína zároveň pozastavila import lososů z Evropy. Zatímco příčina prvního je pokles poptávky v nejlidnatější zemi světa, embargo na dovoz ryb má čistě zdravotní důvody.

Import hovězího masa z Austrálie do Číny se v dosavadním průběhu letošního roku meziročně snížil asi o třicet procent. Od ledna do konce června nakupí Čína jen asi 230 tisíc tun. Za celý letošní rok by však mohl být pokles dovozu hovězího z Austrálie jen asi 1,5procentní. Vyplývá to z odhadu Australského ústavu zemědělské ekonomiky.

Největší propad odbytu australského hovězího na čínském trhu nastal v květnu poté, co Čína omezila jeho dovoz kvůli obavám z šíření koroanviru. Nyní se ale zdá, že tyto restrikce jsou už minulostí. Přesto se však dočasný výpadek poptávky nejspíše nebude už z celoročního pohledu nahrazen.

Čína pro změnu pozastavila dovoz lososů z Evropy. I zde jsou důvodem obavy z šíření koronaviru. Nejnovější potvrzené případy nákazy koronavirem v Číně totiž mohly mít původ právě na trzích, kde se prodávalo čerstvé lososí maso, a to v čínské metropoli Pekingu. Podle čínských úřadů dosud provedené genetické trasování naznačují, že by nové případy mohly být důsledkem zavlečení koronaviru v lososím mase právě z Evropy. Podle britského epidemiologa Keitha Neala ale odmítá, že by nějaká linka mezi novými pekingskými případy nákazy koronavirem a evropským lososím masem existovala.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *