Francouzská ekonomika klesla o rekordních 13,8 procenta

Francouzská ekonomika klesla o rekordních 13,8 procenta

Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla proti předchozím třem měsícům o 13,8 procenta, což je poválečný rekord. Koronavirová krize totiž vedla k prudkému poklesu spotřeby, investic i zahraničního obchodu, oznámil ve své dnešní zprávě francouzský statistický úřad INSEE. Propad hrubého domácího produktu (HDP) byl však mírnější, než se očekávalo.

Statistický úřad nedávno předpovídal pokles o 17 procent a analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že HDP klesne proti předchozím třem měsícům o 15,3 procenta.

Není to tak špatné! napsal na svém twitterovém účtu hlavní ekonom pojišťovny Allianz Ludovic Subran. Ekonomiku podle něj podpořilo postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru.

Tempo hospodářského poklesu se nicméně více než zdvojnásobilo z 5,9 procenta v prvním čtvrtletí. Statistický úřad již dříve předpověděl, že ve třetím čtvrtletí by se měl HDP vrátit k růstu a stoupnout o 19 procent. Na čtvrté čtvrtletí pak INSEE odhaduje růst o další tři procenta.

Francie je po Německu druhou největší ekonomikou eurozóny. Německá ekonomika podle čtvrtečních údajů klesla ve druhém čtvrtletí o 10,1 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *