network síť

Do příští krize potřebujeme decentralizovanou technologickou síť

Podle Bena Goertzela, zakladatele blockchainového projektu SingularityNET, současná koronavirová i ekonomická krize ukázaly, že centralizované informační technologie nejsou schopny podobným událostem efektivně čelit.

Víceméně vynuceně urychlená digitalizace vede většinu světové populace do náruče velkých technologických společností. S tím, jak se život ve stále větší míře přenáší do online prostředí, stále větší objem dat končí právě v rukou big tech společností a lidské jednání je tak stále více pod vlivem jejich algoritmů. Přesvědčen je o tom Ben Goertzel, šéf a zakladatel blockainové platformy SingularityNET.

Podle něho je ale důležité, aby data nebyla koncentrována u několika málo subjektů, ale aby byla uložena v decentralizované síti a byla přístupná (pochopitelně v anonymizované podobě) ideálně každému. Z průzkumu neziskové společnosti Humanity+ vyplývá, že 61 procent uživatelů internetu vnímá negativně fakt, že vlády sbírají a uchovávají jejich fyzická a zdravotní data, a to i v době pandemie. Naopak 92 procent z nich uvedlo, že by svá data raději uchovávali v blockchainu. To zajišťuje nejen větší bezpečnost, ale i pružnost při nutnosti řešit situaci podobné té, kterou právě celý svět prochází. A tím pádem i vyšší efektivitu v přijímání adekvátních opatření.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *