volkswagen

USA potvrdily dohodu o urovnání emisního skandálu s Daimlerem

Německá automobilka Daimler AG zaplatí ve Spojených státech 1,5 miliardy USD (33,7 miliardy Kč). Má to pomoci zastavit americkou prověrku podezření, že firma ve svých vozech s naftovým motorem používala nelegální software umožňující podvody při emisních testech. Cestu k urovnání skandálu dnes potvrdily americké ministerstvo spravedlnosti a Agentura pro životní prostředí (EPA). Dohodu ještě musí schválit soud.

Daimler informoval o výsledku vyjednávání už v srpnu. Urovnání zahrnuje také pokutu v rámci občanskoprávního sporu a opravu vozidel.

Americké ministerstvo spravedlnosti, EPA a kancelář kalifornského prokurátora tvrdí, že Daimler porušil zákony, když použil ve svých vozech nelegální software umožňující manipulaci s emisními testy. V USA měl být tento software instalován do zhruba 250.000 osobních vozů a dodávek s naftovým motorem.

Daimler uvedl, že samotné urovnání občanskoprávního sporu ho bude stát dalších zhruba 700 milionů USD. Firma také očekává další výdaje v řádu kolem 500 milionů eur (13,3 miliardy Kč) v souvislosti se splnění všech podmínek urovnání.

Vozy s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál vyvolal globální odpor vůči naftovým vozům a Volkswagen již na pokutách, urovnání a dalších nákladech stál zhruba 30 miliard eur. Kvůli možnému podvádění s emisemi je vyšetřována v USA také automobilka Fiat Chrysler.

Daimler je kvůli emisím vyšetřován také v Německu, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *