sweden

Švédsko napřesrok plánuje rozsáhlé výdaje na podporu ekonomiky

Švédská vláda hodlá příští rok vynaložit 105 miliard švédských korun (přes 270 miliard Kč) na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci covid-19. Rozpočtový plán, který dnes vláda představila, předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Švédska letos klesne o zhruba 4,6 procenta. Hospodářský propad by tak měl být mírnější než v řadě jiných evropských zemí, napsala agentura Reuters.

Slíbená stimulační opatření budou zahrnovat rozpočtové výdaje i snižování daní. „Hospodářská politika vstupuje do nové fáze,uvedla švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová. „Je to o rekordně velkém rozpočtu k restartování švédské ekonomiky,“ dodala.

Rozpočet se podle koaliční vlády tvořené sociálními demokraty a Zelenými zaměří na podporu zaměstnanosti, sociálního zabezpečení a omezování uhlíkových emisí. Předpokládá se, že vytvoří kolem 75.000 nových pracovních míst.

Švédsko po celou dobu pandemie přistupuje ke koronaviru benevolentněji než drtivá většina ostatních zemí Evropy, což vyvolává polemiku nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Švédská vláda místo zákazů a karanténních opatření jen doporučovala dodržování distančních a hygienických pravidel.

Ačkoli se zdá, že z krátkodobého hlediska budou dopady koronavirové pandemie na švédskou ekonomiku relativně mírné, podle analytiků je zatím předčasné hovořit o tom, kdo z pandemie v dlouhodobějším horizontu vyjde jako vítěz a kdo jako poražený, napsala agentura Reuters. Upozornila rovněž, že Švédsko čelí řadě strukturálních problémů, a to mimo jiné na trhu práce, kde se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti mezi mládeží a imigranty.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *