Riziko nárůstu nezaměstnanosti se v Evropě zvyšuje

Některé evropské firmy sice pomalu ožívají po třech měsících větších či menších restrikcích uvalených kvůli koronavirové pandemii, ekonomické zotavení se ale na starém kontinentě nejspíše bez zvýšení nezaměstnanosti neobejde.

Je zřejmé, že vládní programy na podporu zaměstnanosti nemohou trvat věčně. Evropská ekonomika se tak nejspíše bude muset připravit na to, že nejpozději na podzim začnou z trhu práce přicházet špatné zprávy. Podnikatelská důvěra v evropskou ekonomiku sice v posledních týdnech vzrostla, to ale ještě neznamená, že firmy nezačnou propouštět. Naopak. Pokud jde o evropský trh práce, ten je obvykle za průběhem hospodářského cyklu značně opožděn. Na rozdíl od toho amerického.

Aby se firmy nezbavovaly svých zaměstnanců, nebo dokonce začaly najímat ty, které už případně propustily, bude muset přijít jasný signál, že se evropské hospodářství skutečně zotavuje. Míra nezaměstnanosti v eurozóně by se tak už koncem tohoto roku mohla přiblížit k desetiprocentní hranici, jak vyplynulo z průzkumu agentury Bloomberg mezi několika ekonomy. Pokud k tomu dojde, výrazně ji nesníží ani očekávané ekonomické zotavení, k němuž má dojít příští rok. Velká Británie by mohla mít až osm procent nezaměstnaných, což je asi dvojnásobek oproti předkrizové úrovni.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *