rubl

Ruská centrální banka uvažuje o spuštění digitálního rublu

Digitální měnu centrální banky si ruská Bank of Russia chce zatím jen otestovat, zavádět ji v nejbližší době nehodlá. Do konce roku ale mohou lidé a investoři centrálním bankéřům posílat podněty, které si ruská centrální banka vyhodnotí a podle nich se možná zařídí.

Je nicméně pravděpodobné, že po skončení letošního roku ruská centrální banka digitální rubl spustí alespoň v nějakém omezeném režimu a zpřístupní jej úzké skupině uživatelů. Teprve po vyhodnocení „zkušebního provozu“ rublu se Bank of Russia rozhodne, zda digitální rubl spustí napořád, či nikoli. Uvedla to ve své aktuální zprávě.

Podle ruské centrální banky by digitální rubl nijak nenahrazoval současnou formu peněžní zásoby, byl by pouze jejím doplňkem. Zatím ale není jisté, zda digitální rubl bude jako platformu používat „distribuovanou účetní knihu, centralizovaný systém nebo systém hybridní“. Ve hře je také samozřejmě platforma Blockchain.

Digitální rubl by ovšem nebyl klasickým stablecoinem, ačkoli o něm zpráva takto hovoří. Rubl v digitální podobě by byl zaštítěn zejména vládou, což nebývá zvykem. Jednalo by se tak do značné míry o digitální státovku. Tak či tak, ruská centrální banka si od případného zavedení digitálního rublu slibuje stimulaci inovací ve finančním sektoru a posílení konkurence v oboru.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *