OMV

Začíná dvoudenní jednání OPEC+ o těžbě ropy v příštím roce

Začíná dvoudenní zasedání představitelů skupiny OPEC+, která sdružuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Jednat budou o společném postupu při těžbě ropy v příštím roce. Probírat se bude, zda pokračovat ve stejném sníženém objemu těžby jako doposud kvůli slabé poptávce zapříčiněné koronavirovou krizí, nebo zda stávající omezení od 1. ledna uvolnit. Podle zdrojů agentury Reuters se očekává, že se OPEC+ rozhodne ustoupit od zvýšení těžby o dva miliony barelů denně plánovaného původně od ledna příštího roku.

Skupina letos těžbu ropy snížila nejvíce v historii. Plánované navýšení od ledna mělo odpovídat dvěma procentům celosvětové spotřeby. Kvůli druhé vlně pandemie a jí vyvolaném poklesu poptávky po pohonných hmotách by ale OPEC+ mohl zvýšení těžby buď odložit nebo dokonce těžbu naopak ještě více omezit.

Podle zdrojů je na stole několik návrhů a stále nepanuje mezi zeměmi shoda. Jednání se nyní zaměřují hlavně na prodloužení současné dohody o tři až čtyři měsíce nebo na pozvolné zvyšování těžby. Hlubší snížení těžby je méně pravděpodobné. Hlavní jednání má začít ve 14:00 SEČ, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) počátkem měsíce snížila výhled poptávky po ropě na letošní rok. Příští rok se podle ní poptávka sice zvýší, i tak ale zůstane pod úrovní roku 2019.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *