Organizace OPEC a její spojenci pravděpodobně prodlouží omezení těžby ropy

Přestože se mělo počátkem příštího roku začít omezení těžby ropy postupně uvolňovat, ochabující poptávka po černém zlatě pravděpodobně povede k rozhodnutí skupiny OPEC+ o prodloužení omezení těžby o několik dalších měsíců.

Skupina OPEC+ měla v lednu příštího roku zvýšit denní těžbu ropy o dva miliony barelů, což představuje navýšení asi o dvě procenta celosvětové těžby. Tak alespoň hovoří dřívější dohoda zemí OPEC+, jelikož už nebyl důvod nabídku ropy tak striktně omezovat.

Jenže slábnoucí poptávka po ropě vedla země OPEC, Rusko a další členy skupiny OPEC+ k přehodnocení plánu. Původně se totiž očekávalo, že poptávka po černém zlatě vzroste v příštím roce průměrně o 6,2 milionu barelů denně v porovnání s letošním rokem. Nově se očekává, že tento růst bude asi o 300 tisíc barelů denně nižší.

Skupina OPEC+ bere v potaz také zásoby ropy zemí OECD, které se momentálně nachází výrazně nad pětiletým průměrem. Pokud se omezení těžby prodlouží do konce března, dojde k poklesu těchto zásob na 73 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Pokud se těžba začne uvolňovat až od druhého pololetí příštího roku, zásoby klesnou na 21 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Ve hře jsou všechny možné varianty.

 

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *