Hlavní stránka Portu recenze

Portu recenze – automatizovaná investiční platforma

Portu je automatizovaná investiční platforma, která je vhodná pro úplné začátečníky i pokročilé. Portu vám sestaví portfolio podle potřeb, aby byly vaše investice ochráněné před inflací.

Přestože je Portu relativně nová platforma založená v roce 2017, tento broker je provozován investiční společností WOOD & Company Financial Services, která na českém investičním trhu působí od roku 1991.

Portu recenze – Obsah článku

Portu cz ve zkratce: Portu je česká investiční platforma, která umožňuje lidem snadno a bez velkých znalostí investovat do akcií a dluhopisů. Platforma funguje na principu pasivního investování, což znamená, že investoři nekupují jednotlivé akcie nebo dluhopisy, ale investují do široce diverzifikovaných portfolií, která kopírují vývoj akciových a dluhopisových trhů.

Portu nabízí několik různých portfolií, která jsou vhodná pro různé investiční cíle a tolerance k riziku. Minimální investice je 500 Kč a poplatek za správu je 0,99 % ročně.

Hlavní výhody Portu:

 • Snadné a intuitivní používání
 • Pasivní investiční přístup, který je založen na dlouhodobém růstu trhů
 • Široká škála portfolií pro různé investiční cíle
 • Nízké poplatky

Základní informace recenze Portu

Minimální vklad je stanoven na 500 Kč, další vklady nejsou nijak omezeny. Takto nízký vklad je možný i díky funkci investice pouze do frakce cenného papíru. Není tedy nutné kupovat celé jednotky akcií, jejichž cena se mnohdy pohybuje i v řádu tisíců dolarů v případě technologických gigantů jako Amazon nebo Apple.

S Portu je možné eliminovat kurzové riziko, protože nabízí investice přímo v českých korunách. Investice je diverzifikována a profesionálně spravována.

Dostupnost a poplatky

Všechny služby jsou dostupné v češtině i díky tomu, že Portu sídlí v Praze na Náměstí Republiky 1079/1A, 110 00 Nové Město. Jinými slovy je tato platforma oblíbená díky svému výhodnému poměru cena/výkon a personalizovaným službám v češtině.

Broker si standardně účtuje poplatek 1 % z hodnoty portfolia, který je možné snížit až na 0,6 % pomocí slev. Jedno procento opravdu  patří k nižším poplatkům na trhu, rozhodně se ale nejedná o nejnižší. V praxi vám měsíčně bude automaticky odečítána 1/12 průměrné denní výše v měsíci. Poplatky se mohou lišit pokud si zvolíte vlastní strategii.

V Portu opravdu neplatíte vstupní ani výstupní poplatek při vkladu a výběru, což přímo vybízí k libovolnému přesouvání peněz z běžného účtu na Portu a zpět podle finanční situace.

Produkty a transakce dostupné na Portu

Namísto důsledného a nesnadného výběru konkrétních akcí, komodit nebo dluhopisů sází Portu se svými ETF na obchodování celých burzovních indexů a na velkou diverzifikaci. ETF (z anglického exchange-traded funds) jsou česky burzovně obchodované fondy.

Transakce na platformě probíhají automaticky a není tak třeba se starat o vyhledávání příležitostí a realizování investic. Malé i velké finanční obnosy jsou zhodnocovány pomocí matematického vzorce, který se v zahraničí osvědčil, a nyní pomalu začíná fungovat v Česku.

Investice

Graf z Portu recenze

Podle toho, jakou strategii v Portu zvolíte, takové můžete očekávat kolísání. U agresivní strategie jsou sice vyhlídky na neobyčejně velký zisk větší, ale roste i riziko. Dále je možné vybírat z vyvážené a konzervativní varianty. Výkyvy jsou běžné, ale hledí se především na dlouhodobý výsledek.

Regulace brokera Portu

Přehled o finanční platformě Portu

Provozovatel Portu je regulován Českou národní bankou. Velkou výhodou je, že prostředky klientů jsou vedeny odděleně od prostředků brokera. Investice jsou pojištěny až do výše 20 000 euro v rámci Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Peníze lze vybrat pouze na ověřený bankovní účet.

Demo účet

Portu nemá dostupný demo účet.

Registrace a uživatelé

Jak se registrovat díky recenze Portu

Portu je určen pro uživatele, kteří vyhledávají výhodnější alternativu ke spořícímu účtu. Portu investice už více než 10 000 zaregistrovaným uživatelům.

Na rozdíl od spořícího účtu nebo termínovaného vkladu nabízí Portu při dodržení základních pravidel vyšší výnosnost. Jako vhodný horizont pro investování se jeví pět let a v případě rizikovějších instrumentů pak deset let.

Při registraci se ověřuje e-mail, fotografie osobních dokladů a hlavička výpisu bankovního účtu.

Obchodování

Obchodování se liší podle zvoleného typu portfolia: buď necháte matematický model Portu rozhodovat za vás, nebo budete obchodovat sami (tzn. Portu strategie). V jednu chvíli můžete spravovat několik různých portfolií. U každého z portfolií můžete sledovat rizikovost, složení, ale i předpověď do budoucna! Jakmile založíte portfolio, budete moct měnit skladbu portfolia (a rizikovost) pouze 2krát ročně.

Toto opatření je zde z naprosto jednoduchého důvodu – má omezit transakční náklady na změnu cenných papírů v portfoliu.

Srovnání v recenzi Portu

Webové stránky

Svěží webové stránky Portu působí čistě a moderně. V hlavní nabídce můžeme zvolit Proč Portu?, Naše nabídka, Blog, FAQ a velké možnosti Přihlásit se a Začít investovat – což přibližně odpovídá možnosti registrovat na jiných stránkách. Hlavní přednosti platformy Portu jsou přehledně prezentovány už na hlavní stránce, kde si můžeme prohlédnout specifika jednotlivých druhů investičních účtů. Těmi jsou:

 • portfolia na míru,
 • dětské účty pro rodiče, kteří chtějí odkládat nějaké peníze stranou pro svoje potomky,
 • tematické investování do konkrétních odvětví, které jsou podle investora zajímavé,
 • vlastní strategie pro zkušenější investory, kteří jsou schopni si řídit svoje portfolio,
 • pro firmy,
 • investiční rezerva pro ty, kteří chtějí svoje investice chránit před rizikem,
 • Portu Crypto.

Silné a slabé stránky

Portu je cílevědomá, prostá a přitažlivá platforma. Jasně cílí na méně zkušené a drobné investory – daří se jí to. Lákavá je především možnost přenechat investiční rozhodování na platformě a bezplatně převádět prostředky z a na běžný účet. Portu jasně cílí na české uživatele, je jim přizpůsobeno prostředí a mohou snadno používat české koruny a předejít měnovému riziku.

Pro

 • Přizpůsobené českému prostředí: CZK a jazyk
 • Nízké poplatky
 • Jednoduchá platforma vhodná i pro začátečníky
 • Možnost nechat Portu investovat za vás

Proti

 • Velmi jednoduchý výběr může svádět k stažení prostředků před zhodnocením
 • Neumožňuje rychlé zbohatnutí, je spíše spořící platformou
 • Nemá demo
 • Obchodní den je dvakrát týdně

Naše hodnocení

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *