Reuters: Rusko není ochotno podpořit další snížení těžby ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se zatím nedokázala s Ruskem a dalšími těžaři dohodnout na plánu, který předpokládá snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně. Agentuře Reuters to řekly zdroje z OPEC. Moskva podle ruského zdroje další snížení těžby nepodpoří, souhlasit je připravena pouze s prodloužením současných škrtů. Jednání těžařů ve Vídni se tak protahují, delegáti se snaží najít kompromis.

Ve čtvrtek jednal pouze kartel OPEC, dnes se k němu připojili i zástupci dalších těžebních zemí, které stojí mimo kartel. Celá skupina se nazývá OPEC+. Do Vídně dopoledne přijel ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

„Máme tady problém. OPEC nemá v úmyslu snižovat dodávky bez Ruska. Musíme něco udělat, jinak to bude mít drastické dopady na každého,“ řekl agentuře Reuters zdroj z jedné členské země OPEC.

Ceny ropy v reakci na zprávu o postoji Ruska prohloubily propad. Severomořský Brent, který je považován za referenční typ ropy pro celý svět, kolem 16:00 SEČ ztrácel přes šest procent a pohyboval se pod hranicí 47 dolarů za barel.

Skupina OPEC+ teď omezuje těžbu asi o 2,1 milionu barelů denně, jejich dohoda platí do konce března. Toto snížení by podle ministrů mělo zůstat v platnosti až do konce roku, což prosazovala zejména Saúdská Arábie. Nově dohodnutých 1,5 milionu barelů by platilo nad rámec současných škrtů, a to až do června.

OPEC ve čtvrtek uvedl, že z navrhovaného objemu 1,5 milionu barelů by 500.000 barelů připadlo na země mimo OPEC. Celý plán je ale podmíněn souhlasem Ruska.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *