Burzy v Tokiu a Soulu vykázaly největší listopadový růst za mnoho posledních let

Přestože akcie na burzách v Tokiu a Soulu v posledním listopadovém dni mírně oslabily, zaznamenaly největší měsíční přírůstek za mnoho uplynulých let. Tokijská burza během listopadu posílila o patnáct procent, soulská o čtrnáct.

Tokijský index Nikkei takto během jednoho měsíce posílil naposledy v lednu 1994. Letošní listopad tak přinesl překonání téměř 27 let starého rekordu. Soulský index KOSPI v listopadu pokořil pro změnu devatenáct let starý rekord.

Obě významné asijské burzy těžily z několika dobrých zpráv, které se v předposledním měsíci letošního roku objevily. Už samotný počátek listopadu byl z pohledu finančních trhů pozitivní. Americké prezidentské volby ovládl vyzyvatel Donalda Trumpa Joe Biden, od něhož se všeobecně očekává, že zmírní napětí v globálním obchodě a zejména mezi Spojenými státy a Čínou.

Další skvělé zprávy začaly přicházet od farmaceutických firem. Vše odstartoval americký Pfizer, který oznámil, že vakcína proti koronaviru vyvíjená ve spolupráci s německou společností BioNTech vykazuje až 95procenntí účinnost a žádné závažné vedlejší efekty. Krátce poté podobný úspěch oznámily ještě společnosti Moderna a AstraZeneca. Finanční trhy se tak zaradovaly v naději, že pandemie covidu v dohledné době zeslábne nebo možná i skončí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *