Hyundai

Hyundai Motor kupuje většinu ve výrobci robotů Boston Dynamics

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její šéf koupí od japonské společnosti SoftBank Group kontrolní podíl v americkém výrobci robotů Boston Dynamics. Dohoda celou firmu ohodnocuje na 1,1 miliardy USD (23,9 miliardy Kč). Hyundai se snaží rozšířit automatizaci ve svých továrnách a pracuje na vývoji autonomních vozů, bezpilotních letounů a robotů, uvedla dnes agentura Reuters.

Hyundai Motor spolu s několika svými dceřinými společnostmi a předsedou správní rady Čong Ui-sunem podle dohody koupí v americké firmě 80procentní podíl. Zbývajících 20 procent si ponechá Softbank. Podle uvedené hodnoty za celou skupinu by tak cena za 80procentní podíl měla činit zhruba 880 milionů USD. Transakce by měla být uzavřena do června příštího roku, musí ji ale schválit regulátoři.

Čong uvedl, že sníží závislost firmy na tradiční výrobě aut. Chce také, aby se robotika podílela na podnikání firmy 20 procenty. Na výrobu aut má připadnout 50 procent a na městskou leteckou mobilitu zbývajících 30 procent.

Čong by měl v Boston Dynamics vlastnit 20procentní podíl. Hyundai Motor a dceřiné společnosti Hyundai Mobis a Hyundai Glovis pak zbývajících 60 procent.

Společnost Boston Dynamics se v roce 1992 oddělila od Massachusettského technologického institutu. V roce 2013 ji koupil Google, který ji v roce 2017 prodal firmě SoftBank. Americký podnik se zaměřuje na pohyblivé roboty, jako je Spot, robot vypadající jako pes, který umí vylézt po schodech.

Mezi klienty Boston Dynamics patří také automobilka Ford Motor, která si v červenci pronajala v rámci pilotního programu dva roboty Spot. Loni Ford oznámil, že uzavřel partnerství s výrobcem chodících robotů Agility Robotics, protože plánuje zřídit flotilu autonomních dodávkových vozů, které budou zákazníkům doručovat balíky až ke dveřím.

Hyundai vyvinul nositelného robota VEX, který má snížit vyčerpání zaměstnanců pracujících převážnou část pracovní doby s rukama nad hlavou, a spustil pilotní programy v amerických továrnách. V lednu také oznámil spojení s Uberem při vývoji elektrického aerotaxi. Uber však tento týden uvedl, že prodá svou ztrátovou divizi létajícího taxi vývojáři elektrických osobních letadel Joby Aviation.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *