USA Čína

Wall Street vyřadí tři čínské telekomunikační firmy. Hongkog oslabil, Tokio posílilo

Z obchodování na burze v New Yorku budou vyřazeny tři čínské telekomunikační společnosti. China Mobile, China Telecom Corp a China Unicom Hong Kong. Přitom do poslední chvíle nebylo jasné, zda k tomuto kroku skutečně dojde.

Americké ministerstvo totiž nejprve vyřazení těchto společností z burzy na Wall Street požadovalo, následně své rozhodnutí změnilo, nakonec však zůstalo u původního plánu. Jde o důsledek exekutivního příkazu vydaného Donaldem Trumpem, v němž zakazuje Američanům investovat do společností, jež Washington označí za spjaté s čínskou armádou.

V reakci na rozhodnutí reagovala burza v Hongkongu poklesem. Tamní hlavní index Hang Seng během čtvrtečního obchodování oslabil o půl procenta, dílčí index sdružující čínské společnosti dokonce o jedno procento. Ke zmíněným společnostem by mohly ještě před koncem mandátu Donalda Trumpa přibýt další čínské technologické firmy jako Alibaba nebo Tencent, jak uvedla agentura Reuters.

Naproti tomu burza v Tokiu se vyšplhala na třicetileté maximum v reakci na výsledek doplňovacích voleb do amerického Senátu. Index Nikkei přidal 1,6 procenta a investory nevylekaly ani násilnosti ve Washingtonu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *