USA

Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA neočekávaně vzrostl

Už nějakou dobu se diskutuje, že americké hospodářství ztratilo drajv, který mu pomohl překonat nejhorší krizi od konce války. Nyní to potvrdila čísla z pracovního trhu. Počet Američanů, kteří žádají o práci, se v uplynulém týdnu výšil více, než se čekalo.

Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti dosáhl ve Spojených státech 965 tisíc v týdnu končícím 9. lednem. S odkazem na americké ministerstvo práce to uvedla agentura Reuters. Konsensus jí oslovenými analytiky však činil jen necelých 800 tisíc. O týden dříve o dávky v nezaměstnanosti v USA zažádalo jen 784 tisíc osob.

Podle analytiků za nárůstem také do značné míry stojí zvýšení dávek o 300 dolarů, které má trvat až do poloviny letošního března. Přesto jde o signál, že americký trh práce není v takové kondici jako například ještě před měsícem, a že tamní hospodářství není zdaleka z nejhoršího venku, co se následků koronavirové pandemie týče.

V mnoha státech USA totiž pod tlakem zhoršujících se epidemických čísel muselo dojít k uzavření nejrůznějších provozoven, včetně například restaurací nebo ubytovacích služeb. Krize ale dopadá i na navazující obory jako doprava nebo stavebnictví.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *