gold

Saúdskoarabský státní investiční fond chce do pěti let zdvojnásobit svůj objem

Veřejný investiční fond (Public Investment Fund, PIF) Saúdské Arábie plánuje do roku 2025 zdvojnásobit objem spravovaných aktiv. Podle saúdskoarabského prince Mohammeda bin Salmána se tak fond má stát jedním z největších svého druhu na světě.

Fond má v plánu během příštích deseti let investovat na tři biliony rijálů, což představuje asi 750 miliard dolarů. Do roku 2025 se pak má objem spravovaného majetku oproti současnosti zdvojnásobit na celkem čtyři biliony rijálů, respektive jeden bilion amerických dolarů. S odkazem na slova saúdskoarabského prince Mohammeda bin Salmána to uvedla agentura Reuters.

Nový pětiletý plán má z fondu udělat „hlavní katalyzátor transformace a diverzifikace ekonomiky Saúdské Arábie,“ uvedl princ během svého projevu ve státní televizi. Mohammed bin Salmán dlouhodobě tvrdí, že fond bude tvořit jeden z pilířů jeho plánu na obnovení hospodářského růstu skomírající ekonomiky, která je do značné míry závislá na příjmech z těžby ropy. Pětiletá strategie počítá s tím, že investice fondu vytvoří asi 1,8 milionu nových pracovních míst. Ať už přímo nebo nepřímo prostřednictvím alokovaných investic.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *