USA

Šéf americké centrální banky vyzývá k celonárodnímu boji za plnou zaměstnanost

Jerome Powell připomněl poválečné úsilí amerických tvůrců hospodářské politiky o dosažení plné zaměstnanosti. Podle šéfa Federálního rezervního systému by se nyní Spojené státy měly odhodlat k něčemu podobnému.

Guvernér americké centrální banky Jerome Powell vyzval k přijetí širokého společenského závazku dostat Američany zpět do práce. A to zejména příslušníky minorit a ty, kteří o zaměstnání přišli v důsledku koronavirové krize.

Počet lidí, kteří ztratili práci, a pravděpodobnost, že ji budou po odeznění pandemie hledat jen obtížně, bude vyžadovat mnohem více než podpůrnou měnovou politiku,“ řekl Jerome Powell během svého středečního projevu. Podle něho bude nutné celospolečenské úsilí, které si vyžádá, aby ruku k dílu přiložila vláda, ale i soukromý sektor.

Kromě toho, že Powell potvrdil závazek Fedu držet úrokové sazby na současné fakticky nulové úrovni, apeloval také na vládní výdaje, které by měly podporovat investice, jež by přispěly k nastartování středně- a dlouhodobého ekonomického růstu. Ten by měl vést k tvorbě nových pracovních míst a pomoci snížit nezaměstnanost, která se po přenesení ohniska pandemie do USA vyšplhala na nejvyšší úroveň do Velké hospodářské krize.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *